Bez kategorii

Przygotowanie roślin do zimy – Oto 5 sposobów, które pomogą Ci przetrwać zimę bez strat

Przygotowanie roślin do zimy – Oto 5 sposobów, które pomogą Ci przetrwać zimę bez strat

 Jak przygotować rośliny do zimy?

Stało się, słoneczne lato się skończyło, a piękna wiosna już od dawna jest wspomnieniem. Przygotowanie roślin do zimy powinno być priorytetem każdego posiadacza domowej dżungli. Jeżeli jeszcze o tym nie myślałeś, to czas najwyższy, żeby zrobić jesienny przegląd roślin i nastawić się, że nadchodzą trochę trudniejsze chwile. Pamiętaj jednak, że nie taki diabeł straszny jak go malują, więc nadchodząca zima nie oznacza tragedii dla Twojej zielonej kolekcji. Przygotowaliśmy listę kilku wskazówek, które pomogą Ci przygotować plan działania, jak nie dać się mniejszej ilości światła, czy rozpoczynającemu się sezonowi grzewczemu.

Z tego artykułu dowiesz się jak przygotować rośliny do zimy a w szczególności:

  1. Jak zrobić przegląd roślin przed zimą? 
  2. Jak dobrać odpowiednie zimowe stanowisko dla roślin?
  3. Jak podlewać rośliny w zimie? 
  4. Jak nawozić rośliny w okresie zimowym?
  5. Jak zadbać o odpowiednią wilgotność dla roślin w zimie? 

A zatem do dzieła!

Przygotowanie roślin do zimy to przede wszystkim Jesienny przegląd i obserwacja roślin

Pierwszy krok – zrób porządny przegląd swoich roślin. Latem na pewno pojawiły się w Twojej kolekcji nowe okazy, może pokochałeś nowy gatunek lub po prostu postanowiłeś odmłodzić i zagęścić swoje rośliny, więc jest na co popatrzeć. Zmiana pogodny, inne temperatury, mniej światła, bardziej suche powietrze, cóż, nie oszukujmy się, to nie jest naturalne środowisko dla wielu naszych roślin domowych. Obserwuj rośliny pod względem ich wzrostu, sprawdź, czy bryła korzeniowa nie jest przerośnięta, uważnie obejrzyj liście, czy nie zadomowił się wciornastek lub przędziorek. Warto zapobiegać niż leczyć dlatego w okresie jesiennym warto zaopatrzyć się w pożyteczne roztocza, które ochronią Twoje rośliny przed szkodnikami. Zobacz jakie roztocza polecamy! Zamówisz je tutaj.   

Pożyteczne rośliny zabezpieczają nasze rośliny przed szkodnikami.

Dodatkowo zastosuj lepy jeżeli zauważysz, że coś lata śród Twoich roślin! – Kliknij i zamów.

Pamiętaj również o regularnym przecieraniu liści z kurzu, żeby jego warstwa nie blokowała dostępu promieniom słonecznym. Jeżeli wszystko jest ok, to przeanalizuj, które z rośliny potrzebują szczególnych przygotowań do zimy, a które są trochę bardziej wytrzymałe i poradzą sobie w trudniejszych warunkach.

Przygotowanie roślin do zimy – czy rośliny wymagają nowego stanowiska?

Drugim krokiem, który pozwoli Ci przygotować rośliny do zimy, jest dobranie nowego, lepszego stanowiska. Owszem, najlepszym rozwiązaniem byłoby ustawienie wszystkich na parapetach, jednak wiemy, że w wielu przypadkach jest to niemożliwe. Niestety, jeszcze nie wymyśliliśmy sposobu na magiczne powiększenie parapetów, ale mamy dla Ciebie pomysł, jak nieco oszukać rzeczywistość. Pamiętasz, jak w pierwszym kroku określałeś rośliny, które potrzebują więcej światła?
To właśnie nimi musisz zająć się w pierwszej kolejności. Rozwiązania są dwa: wspomniany parapet lub witryna. W przypadku szklanej witryny, jeżeli w ten sposób chcesz zabezpieczyć swoje rośliny przed zimą, dobrze będzie jeżeli znajdą się tam naprawdę wymagające egzemplarze, czyli rośliny z variegacją i lubiące podwyższoną wilgotność powietrza. Dla tych roślin, które trochę mniej marudzą wystarczy parapet. Jak jednak zmieścić je wszystkie, gdy jest tam tak mało miejsca? Z pomocą przychodzą makramowe kwietniki! Kilka takich kwietników zawieszonych na karniszu sprawi, że nagle znajdziesz miejsce dla roślin, które latem stały w głębi pokoju. Innym pomysłem jest kupienie specjalnych półek, które stworzą „piętrowy parapet”, jednak pamiętaj, że sprawdzi się to
tylko w przypadku, gdy posiadasz głównie młode sadzonki.

Epipremnum i inne rośliny pnące idealnie nadają się do powieszenia ich w makaramowych kwietnikach.

 

Uwaga! Jeżeli przygotowujesz rośliny do zimy i ustawiasz je na parapecie, to uważaj! Zimowe wietrzenie mieszkania może okazać się dla nich zabójcze! Warto o tym pamiętać, a także uczulić na tym punkcie domowników, bo znamy niestety przypadki, gdy ktoś z domowników zostawił otwarte okno, a następnego dnia rośliny były w opłakanym stanie i niestety, musiały częściowo trafić pod skalpel.

Skoro uporaliśmy się z przygotowaniem do zimy roślin, które lubią więcej światła, to czas zadbać o te, które nie mają aż takich wymagań. Nie zostawiaj ich samych sobie. Rozumiemy, że czasami trudno o miejsce dla kilku doniczek, nawet na półce, dlatego też fajnym rozwiązaniem na czas zimy jest przesadzenie podobnych roślin do jednej doniczki. Możesz zrobić własny miks różnych odmian epipremnum, oddzielny miks syngoniowy i tak samo philodendronowy. Przyznaj, że będzie Ci zdecydowanie łatwiej zmieścić jedną, ciut większą doniczkę, na tej półce bliżej okna, niż trzy małe.

Dbanie o rośliny zimą – Rzadsze podlewanie

Mniej wielokrotnie oznacza więcej! Mniej wody zimą dla Twoich roślin, to tak naprawdę większa szansa na ich przeżycie. Nie dotyczy to oczywiście roślin, które na zimę przenosisz do witryny, jednakże te, które pozostają w warunkach pokojowych, nie mają już aż takiego zapotrzebowania na wodę jak latem. Z czego to wynika? Przede wszystkim są niższe temperatury, a więc woda nie odparowuje aż tak szybko, a dodatkowo, przygotowując rośliny do zimy zauważysz, że zazwyczaj spowalniają one swój wzrost, co ma wpływ na ilość pobieranej wody. Zbyt częste i obfite podlewanie objawia się bardzo często żółknięciem liści, co może być wynikiem choroby grzybowej i gnicia korzeni. Jednak spokojnie! Nie musisz się martwić, gdy zobaczysz jeden lub dwa żółte liście, bo to jeszcze nie jest koniec świata! Jeżeli zauważysz pierwsze objawy grzyba zareaguj natychmiast a Twoja roślina przeżyje. – Zastosuj odpowiedni środek grzybobójczy. My stosujemy ten dostępny w naszym sklepie. 

Czasami jest tak, że rośliny same przygotowują się do zimy i mogą odrzucić liść lub dwa, szczególnie, jeżeli jest to spory oraz bujny okaz. Najlepszym sposobem na uniknięcie przelania jest po prostu ubrudzenie sobie trochę rąk i każdorazowe sprawdzanie podłoża.

Przygotowanie roślin do zimowego spoczynku –  Ogranicz nawożenie roślin

Jesień oraz zima to dla wielu roślin domowych czas odpoczynku. Jeżeli nie doświetlasz ich, to pozwól im przystosować się do naszego rocznego cyklu. Ważnym punktem, który przygotuje Twoje rośliny do zimy jest zmniejszenie ilości nawozów NPK. To ważne, ponieważ gdy roślina ogranicza swój wzrost nie potrzebuje aż tylu składników odżywczych. Co się stanie, jeśli nie ograniczysz nawożenia? Cóż, z moich obserwacji wynika, że owszem, zachęci to roślinę do wzrostu ale nie będzie on tak imponujący jak wiosną i latem – pojawią się wydłużone międzywęźla, a nawet nieco mniejsze liście, przez co Twoje okazy mogą stracić zwarty i ładny pokrój. Jeżeli chcesz dobrze przygotować rośliny do zimy, to polecamy zaopatrzyć się w nawóz naturalny, taki jak biohumus lub bio-bizz, które są znacznie łagodniejsze. W tym momencie ponownie zwrócimy uwagę, że ta zasada nie dotyczy doświetlanych roślin, ponieważ na ich liściach mogą pojawić się nieestetyczne paski, czasami o nieco zażółconej barwie, które mogą wskazywać na niedobory składników odżywczych.

Rośliny z wariegacją potrzebują doświetlania w zimie.

Rośliny w zimie –  Sezon grzewczy, a wilgotność powietrza

Niska wilgotność powietrza to koszmar dla wielu miłośników roślin. Wiele z naszych okazów po prostu lubi, gdy w pomieszczeniu wilgotność wynosi 60% – 70%, a działające kaloryfery skutecznie ją zabijają. Skąd masz wiedzieć jaką masz wilgotność powietrza zimą? Warto zaopatrzyć się w higrometr, albo w dwa, które ustawisz w różnych pomieszczeniach. Najlepszym ratunkiem, który przygotuje Twoje rośliny na suche, zimowe powietrze jest oczywiście nawilżacz. O tym, jaki nawilżacz do roślin wybrać, toczą się odwieczne dyskusje zwolenników modeli ewaporacyjnych oraz modeli parowych. Najważniejsze jednak, aby
zadbał o podniesienie wilgotności powietrza. Możesz też spotkać się z poradami typu: „ustaw podstawki z keramzytem i wodą” lub „kilka razy dziennie zraszaj rośliny”. Czy mają one sens? W większości przypadków zdecydowanie nie. Zraszanie roślin może spowodować dostanie się wody do młodych, nierozwiniętych liści, a stąd już tylko chwila, do choroby grzybowej. A keramzyt? Parująca woda z takiej podstawki nie jest w stanie podnieść wilgotności powietrza w otwartym pomieszczeniu, więc niestety, nic Ci nie pomoże.

Oto 5 sposobów na przygotowanie roślin do zimy. Podstawy podstaw, które powinieneś wykonać, aby Twoja kolekcja nie zmalała w ciągu tych kilku miesięcy. Oczywiście, najlepszym rozwiązaniem byłoby umieścić wszystko w witrynie, gdzie panują idealne warunki – wiemy jednak, że nie jest to możliwe, dlatego też przygotowaliśmy ten poradnik. I pamiętaj! Najważniejsza jest obserwacja, to jak wygląda roślina, czy nie pojawiają się szkodniki, takie jak przędziorki, które uwielbiają niższą wilgotność, bo to odpowie Ci na najwięcej pytań. Jeżeli coś Cię martwi, coś dzieje się nie tak lub nie jesteś pewny jak
przygotować do zimy konkretną roślinę, to służymy pomocą!

One thought on “Przygotowanie roślin do zimy – Oto 5 sposobów, które pomogą Ci przetrwać zimę bez strat

  1. Katarzyna pisze:

    Bardzo pomocne porady. Dziękuję!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *